Astımla Mücadele İçin Bu 10 Gıdayı Tüketin

Astımla Mücadele İçin Bu 10 Gıdayı TüketinaAstımın halen bir tedavisi olmamasına rağmen, bazı ilaçlar sayesinde onu kontrol edebilir ve onunla mücadele edebilirsiniz. Ayrıca bazı gıdaları tüketerek astımı azaltmak da mümkün. Bu nedenle size aşağıda astım ile mücadele eden 10 gıda önereceğiz.

1. Avokado
Avokado, özellikle astımı ceviz alerjisiyle ilişkili olanlar olmak üzere astımlı kişiler için mükemmel bir seçenektir. Avokado ayrıca hücreleri serbest radikallerden koruyan glutatyon adlı elementi içermektedir. Avokado ayrıca vücudu toksinlerden temizleme açısından da büyük yeteneğe sahiptir.

2. Brokoli
Bazı araştırmalara göre sıkça brokoli yemek astımlı kişilerin bu bozukluğun etkilerinin üstesinden gelmesini sağlar. Aynı şekilde, sıkça brokoli yemenin solunum yolunda iltihaplanmayı önlediği ve ayrıca serbest radikallerin elimine edilmesine yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır.

3. Elma
Astımlı kişiler için faydalı etkilere sahip bir diğer doğal ürün de elmadır. Uzmanlara göre bunun nedeni elmanın yüksek miktarda kanama önleyici madde içermesidir. Bunlar, diğer özelliklerinin yanı sıra, doğal bir antihistamin ve solunum yolu için iltihaplanma önleyicidir.

4. Muz
Muz daha iyi nefes almaya yardımcı olur ve bu özelliği sayesinde de astımlı kişilere şiddetle önerilir. Muz, genelde B6 vitamini olarak bilinen piridoksal içerir. Bunun işlevlerinden biri solunum kaslarını rahatlatmasıdır.

5. Zencefil
Astımlılara ayrıca zencefil tüketmeleri de önerilir. Uzmanlara göre zencefil, astımı tedavi etmeye yardımcı olan iltihaplanma önleyici maddeler içerir. Hatta uzmanlar zencefile farklı tadını kazandıranın da bu maddeler olduğunu belirtmektedir.

6. Ispanak
Hepimizin bildiği gibi, ıspanak çok sağlıklı bir gıdadır. Bir araştırmaya göre, sağladığı faydalar arasında astımı önlemek de vardır. Bu sizi şaşırtmamalı, çünkü ıspanak vücudunuzun düzgün bir şekilde işlemesine yardımcı olan yüksek miktarda besin ve vitamin içermektedir.

7. Biberiye
İltihaplanma önleyici özellikleri ve içerdiği antioksidanlar sayesinde biberiye astımlı kişiler için şiddetle önerilir. Bu bitki sayesinde solunumunuzun sağlığını koruyabilirsiniz. Bu solunum yollarınızı açık tutmaya yardımcı olacaktır.

8. Ay Çekirdeği
Ay çekirdeği astımı önlemeye yardımcı çeşitli besinlere ve özelliklere sahiptir. Bunların arasında E vitamini, potasyum ve magnezyum yer alır. Ancak ayçekirdeği bazı alerjilere neden olabilolabileceği için dikkatlice tüketilmelidir.

9. Nane
Nane, solunum yolunuzu rahatlatan farklı özelliklere sahiptir. Bu da özellikle astımlı kişiler için büyük bir yardım sağlar. Hatta bu ürün solunum hastalıklarını tedavi etmede kullanılan pek çok ilaçta bir bileşen olarak yer almaktadır.

10. C Vitamini
Astımlı kişiler için bir diğer çok önemli önerimiz bol C vitamini içeren gıdalar tüketmeleridir. Bildiğiniz gibi, bu vitamin solunum yolunuz için büyük faydaya sahiptir ve aynı zamanda mikrop öldürme etkilerine de sahiptir.