Ayva Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Sonbahar mevsiminde toplanan ayva yapraklarının taze olarak veya kurutulmuş şekilde çayı demlenerek içilir. Bir çok hastalığa şifa olduğu bilinen ayva yaprağı bir demlik su içerisinde haşlandıktan sonra haşladığınız bu suyu atılır. Ardından tekrar ayva yapraklarının üzerine su eklenerek kaynatılır ve biraz demlendikten sonra çay gibi içilebilir. İçindeki suyu bittikçe üstüne yeniden  su eklenerek içilebilir. 1 avuç ayva yaprağı ile yaklaşık 4-5 defa çay demlenebilir. Üstelik her demlemede aynı ıhlamurdaki gibi daha özlü bir çay olacaktır.

Ayva Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Bronşit ve geçmeyen öksürüğe iyi gelir. Strese uykusuzluğa agresifliğe karşı faydalıdır. Sakinleştirici özelliği vardır. Ateş düşürücü ve soğuk algınlığını giderici özelliği vardır. Karaciğerleri temizler. Bağırsak ve midedeki zararlı mikroplardan arındırır, hazımsızlığa çare olur. Cilde karşı faydalıdır. Ciltte genç görünüm sağlar. Boğaz iltihabına ve ağız içinde oluşan yaralara karşı yararları vardır.

Ayva Yaprağı Öksürüğe İyi Gelir mi?

  • Ayva yaprağı haşlandıktan sonra lapa haline getirilerek boğaza uygulanırsa boğazdaki şişliği alır.
  • Ayva yaprakları da ayvanın çekirdeği de kalp rahatsızlıklarının mükemmel bir doğal ilacıdır.
  • Kalp çarpıntısına karşı ayva yaprağı ve çiçeklerini kaynatılıp içildiğinde şifa bulur. Basura karşı ayva yaprağı çayının iyileştirici özelliği vardır.
  • Ses tellerine iyi gelir. Öksürük ve bronşitte tedavi edicidir. Ayva yaprağı çayı ile ilgili bu bilgilendirici yazıyı mutlaka paylaşalım, belki birine şifa oluruz. Sağlıcakla kalınız…

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Mevsiminde toplanan ve temizlenerek saklanan ayva yaprakları kullanılır. Ayva yaprağı çayı tarifi için; ayva yaprakları bir demliğe koyulur, klasik çay usulünde demlenir.  Çayı demlemeden önce, çok iyi yıkanıp yüzeyindeki tüyler temizlenmelidir. Yapraklar, kaynayan suya atılarak 2- 3 dakika daha kaynatılır. Ardından çay gibi demlenerek, sıcak olarak tüketilir. Ihlamur demlenmesinde olduğu gibi, suyu bittikçe üzerine ilave edebilir. Aynı ayva yaprakları 3- 4 defa demlenebilir ve her defasında muhteşem tat, her defasında daha fazla özlü bir kıvam verir.

Ayva Yaprağı Çayının Zararları Nelerdir?

Herhangi alerjisi olan kişiler ayva yaprağı çayının zararları olmaması için, doktora başvurarak tüketmelidirler.

  • Yüksek tansiyon hastaları sürekli içmemelidir.
  • Kabızlık sorunu olanlar fazla tüketmemelidir.
  • Ayva yaprağı kesinlikle çiğ tüketilmemelidir.