Benekli Hiltan Otu Vitiligoyu İyileştiriyor

Vitiligo bir çeşit deri hastalığıdır. Vücutta ki pigment kaybından kaynaklanarak deride beyaz lekeler olarak kendini gösterir. Tüm vücutta görülebileceği gibi genellikle el, ayak, dudak, yüz ve genital bölgede görülen bir hastalıktır.

Vitiligo rahatsızlığı her 100 kişiden 1’inde görülebilen yaygın bir hastalıktır. Hastalığın başlangıç belirtileri genellikle 20 yaşından önce kendini gösterir. Vitiligo hastalığı görülen kişilerin %5 ‘inin ailelerinde de bu hastalık görülmüştür. Derideki beyaz leke oluşumunun dışında genellikle başka bir etkisi olmayan bir rahatsızlıktır. Fakat bazı tiroid hastalarında sonradan vitiligo hastalığı da oluşabilmektedir.

Vitiligo Hastalığına HİLTAN OTU

Hiltan bitkisinin Vitiligo hastalığını tedavi etmekteki başarısı küçümsenemeyecek kadar fazla. FFD Monograflarında bu bitkinin Vitiligo tedavisinde ciddi başarılar sağladığı tespit edilmiş ve literatüre girmiştir.

Yapılan araştırmalara göre pigment eksikliğinden kaynaklanan bu hastalığın tedavisi benekli hiltan otu ile yapılmaktadır.

Ülkemizde Adana Aladağ bölgesinde yoğun olarak yetişen bu bitki sayesinde vitiligo deri hastalığından kurtulmak mümkün.

Vitiligo Hastalığı Tedavisinde Beneki Hiltan Otunun Kullanımı

Benekli hiltan bitkisi kurutulduktan sonra su ile birlikte kaynatılır. Hazırlanan çay süzülerek içilir. Keskin bir kokuya sahip olan bir bitkidir. İçerisinde reçine, sabit ve uçucu yağlar, kellin ve visnadin gibi maddeler barındırır.

Benekli hiltan otu genellikle nisan ve mayıs aylarında yol kenarlarında, ormanlık alanlarda ve tarla kenarlarında kendiliğinden yetişen beyaz çiçekleri olan bir bitkidir.

Malzemeler

  • Kurutulmuş Benekli Hiltan Otu
  • Su

Hazırlanışı

  • Kaynama noktasına yakın su içine kurutulmuş olarak aktardan aldığınız benekli hiltan otunu ekleyip yaklaşık 5 dakika demleyiniz.
  • Ardından süzme işlemini uygulayıp hemen tüketebilirsiniz.
  • Hiltan otu çayı demlendikten sonra süzülerek bardağa alınır ve hemen tüketilir. Anında içilen bir bitki çayı olduğu için kesinlikle taze olması gerekmektedir.