Dondurulmuş Limonun Faydaları

Bilindiği gibi limon özellikle kanserle mücadelede son dönemlerde adından sıkça söz etmeyi başaran bir gıdadır. Kanser hücrelerini önleme ve yok etme etkisi olan limon içeriğindeki bileşenlerle kemoterapiden daha etkili bir kanser tedavi yöntemidir.

Limon özlerinin kanserle mücadeledeki etkisini bilen ilaç firmaları laboratuvar ortamlarında sentetik türevlerini üretmeye çalışmaktalar. Hatta yapılan araştırmalar limonun on iki adet kanser çeşidine karşı faydalı olduğunu kanıtlamıştır.

Akciğer, pankreas, göğüs, kalın bağırsak gibi ciddi kanser vakalarına karşı çok faydalıdır. Tabi hemen aklınıza neden limon bu kadar etkili bir kanser önleyici ve tedavi edici olmasına rağmen bu yönü gizli tutuluyor diye gelebilir. Aslında cevabı basit ama bir o kadar da acı. Büyük ilaç firmalarının elde edeceği kazanç ve ellerinde bulunan rant.

Ülkemizde sadece suyundan faydalandığımız limonu kanser tedavisinde bu kadar önemli kılan ise kabukları. Tam bu noktada dondurulmuş limonun önemi ortaya çıkıyor. Yani limonu kabukları ile birlikte donduracağız ve bu şekilde normal limon suyundan elde ettiğimiz vitamin ve mineral oranını en 5 kat artırmış olacağız.

Dondurulmuş Limon Nasıl Hazırlanır, Nasıl Yenilir?

Hazırlanışı: Dondurulmuş limonun aslında özel bir hazırlanış şekli bulunmamaktadır. Tek yapılması gereken limonu güzelce yıkayıp dolabınızın dondurucu bölümüne koymak (1 gün bekletilmesi yeterli olacaktır).

Tüketimi: Öncelikle dondurulmuş limon buzdolabından çıkarılır ve kabuğuyla birlikte rendelenir. Unutmamanız gereken nokta limonu bu haliyle önemli kılan kabuklarıdır. Bu yüzden sakın kabuklarıyla birlikte rendelemeyi unutmayın. Yemeklerinizin, salatalarınızın, sevdiğiniz diğer yiyeceklerin üzerine ekleyerek tüketin. Hem yiyeceklerinize ayrıca güzel bir lezzet katacaktır.

Dondurulmuş (Donmuş) Limon Faydaları

Dondurulmuş limon kanser çeşitlerinin yanı sıra sağlığımıza başka faydalar da sağlıyor. Kanserli hücreleri yok ederken sağlıklı hücrelere hiçbir şekilde zararı bulunmuyor. Dondurulmuş limon strese karşı koruyucu özellik taşıyor. Enfeksiyonel hastalıklara, mantara, vücutta oluşan iltihaplanmalara karşı fayda sağlıyor. Bağırsak kurtlarına karşı etkilidir. Dondurulmuş limon vücuda dinginlik ve dinçlik verir. Vücuttaki toksinlerin atılmasında çok etkili bir yiyecektir. Depresyona karşı koruyucudur. Kist ve tümörleri de tedavi edici özelliği bulunmaktadır.