Ginseng Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Ginseng, yüzyıllardır geleneksel Çin kültüründe yer almıştır (1). Etli kökleri olan bu yavaş büyüyen, kısa bitki, ne kadar büyüdüğüne bağlı olarak üç şekilde sınıflandırılabilir; taze ginsengbeyaz ginseng ve kırmızı ginseng.

Taze ginseng 4 yıl veya daha önce hasat edilirken, beyaz ginseng 4-6 yıl arasında hasat edilir ve kırmızı ginseng 6 veya daha fazla yıl sonra hasat edilir. Bu bitkinin birçok türü vardır, ama en popüleri Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) ve Asya ginsengidir (Panax ginseng).

Ginseng, Araliaceae familyasındaki Panax cinsine ait yavaş büyüyen çok yıllık bir bitki türüdür. Bitki Çin’in bazı bölgelerinde ve Asya’nın diğer bölgelerinde “Ginnsuu” olarak adlandırılmaktadır. Ginseng terimi Çin “rénshen” kelimesinden türetilmiştir, bu kelimedeki “rén kökü” “kişi” anlamına gelir ve “sh” ise bitki kökü” anlamına gelir. Bu Çince ifade, bitkinin bir insan vücuduna benzeyen köküne gönderme yapmaktadır. Bitkinin konik kökleri yaklaşık 5-30 cm uzunluğundadır.

Ginseng Kore, Kuzey Amerika, Bhutan, Doğu Sibirya gibi bölgelerde ve Doğu Asya’nın Kuzey yarı küresinde bulunur. Var olduğu bilinen en güneydeki ginseng, Vietnam’da bulunmuştur ve “Panax vietnamensis” olarak adlandırılmaktadır.

Ginseng bitkisi, tipik olarak ginsenosidler olarak bilinen bileşiklere sahiptir. Panax ginseng (Asya ginsengi) ve Panax quinquefolius (Amerikan ginsengi) de dahil olmak üzere çeşitli türleri vardır.Bu ginseng türlerinin besin değerleri birbirinden farklı değildir. Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus) ve Pseudostellaria heterophylla ginsengi gibi çeşitleri diğerleri ile karıştırılmaktadır. Gerçek ginseng bitkileri Panax cinsinden olanlardır.

Ginseng Faydaları

Ginseng faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında herhangi bir açıklama olmaması sebebi ile ginsengin faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginseng kökü genellikle kurutulmuş formda kullanılmaktadır. Çeşitli türlerdeki içeceklerin içine eklenip, karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca sadece ginsengin köklerinde bitkisel çaylar da yapılabilmektedir, ginseng çayı özellikle Çin’de yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Diğer bir yandan ginseng saç tonikleri ve kozmetik ürünlerine eklenerek bu sektörde de kullanılmaktadır. Ginseng tozu da sıkça tüketilen bir form olarak bilinmektedir ve kurutulmuş ginsengin toz haline getirilmesi ile oluşturulur.