Hafızayı Ve Beyni Güçlendiren 8 Şifalı Bitki

Çoğu insan, hafıza kaybının özellikle yaşlandıkça artacağını düşünür. Ancak bu kesin olarak doğru değildir.
Günümüzde de gençlerde de görülen bellek kaybının sebepleri alkollü ve gazlı içeceklerin sürekli tüketilmesi, fast food tüketimi, yetersiz ve sağlıksız beslenme gibi nedenlerle ortaya çıkmasına sebep olabilecek birçok faktör vardır. O zaman bu sorunu nasıl çözebilirsiniz?

İyi haber, hafızanızı iyileştirmenin doğru otları kullanarak başlanabilmesidir. Peki hangi şifalı otlar hafızayı güçlendirir? Daha iyi beyin sağlığı için hangi otlar kullanılır?

Beyin Sağlığını Koruyucu  Ve Hafızayı Güçlendirici Şifalı Bitkiler Nelerdir?

İşte Hafızayı Ve Beyni Güçlendiren 8 Şifalı Bitki:

1. Zerdeçal

Zerdeçal, dünyadaki en sağlıklı bitkilerden biridir ve körinin çarpıcı sarı rengine sahip olmasının ana nedenidir. Zerdeçalın faydaları çoktur ve ayrıca anti-enflamatuar özellikleri sayesinde beyin sağlığını da içerir.

Zerdeçal, curcumin adı verilen aktif bir bileşik içerir ve bu maddenin yaşlı erişkinlerde çalışma hafızasını ve dikkat süresini geliştirdiğini göstermektedir. Bilim adamları kurkuminin çoklu psikolojik fonksiyonlara sahip olduğunu, iltihabı azalttığını ve kan akışını iyileştirdiğini açıkladı. Bu, beyin fonksiyonlarını pozitif yönde yönlendiren çoklu işlemleri geliştirmektedir.

2. Adaçayı

Adaçayı, tarih boyunca çeşitli tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Bu harika bitkinin birçok faydalarından biri keskin hafızaya yardımcı olmasıdır. Araştırmalar, adaçayının hafızayı geliştirmede oldukça etkili olduğunu göstermiştir .

3. Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba, güçlü bir anti-enflamatuar etki gösterir ve beyindeki kan akışını iyileştirir.

Ginkgo Biloba’nın düzenli olarak kullanılmasının, özellikle hafıza testleri üzerinde çalışırken davranış performansını artırabileceğini gösteren çalışmalar vardır.

Ayrıca Ginkgo biloba’nın beyindeki hücrelerin iyileşmesine ve yenilenmesine yardımcı olduğunu, hafızayı ve  dikkati arttırmada rol oynadığını bilmek önemlidir. Bu da Ginkgo biloba’nın neden beyin sağlığını arttıran katkı maddesi olduğunu açıklıyor.

4. Sarımsak

Sarımsak, beyin gücünü arttıran şifalı bitkilerdendir. Bu da menünüze eklemek için başlıca bir neden.
Yapılan çalışmalarda, sarımsak tüketiminin hafızayı güçlendirdiği ve genel bilişsel performansı arttırdığını keşfedildi.

Bu bulgular, hafızanın arttırılması için sarımsakların bir besin takviyesi olarak kullanılmasını desteklemektedir.
Ayrı bir çalışmada, Missouri Üniversitesi’nden bilim adamları, sarımsakların yaşlanmaya ve hastalıklara karşı beyin koruması sunduğunu buldular. Aslında sarımsak, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi yaşa bağlı nörolojik hastalıkları önleyebilir.

5. Biberiye

Yemek pişirirken biberiye kullanıyorsanız, bu bitkinin hafızanız için iyi olduğunu unutmayın. Biberiye hemen hemen her öğüne harika bir katkı sağlar. Şimdi biberiyeyi tariflerinize dahil etmek için ek bir nedeniniz daha olacak. Gün içinde biberiye çayı da içebilirsiniz.

Northumbria Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, biberiye aromasına maruz kalmanın çalışma hafızasını önemli ölçüde artırabileceğini ortaya koydu.

6. Nane

Nane, mutfaklarımızda bir çok yemekte kullandığımız popüler bitkidir. Müthiş aromasının tazelik ve canlılık verdiği bilinir. Aslında, nane kokusu beyniniz ve hafızanız için faydalıdır. Nane kokusu beyninizin daha uyanık hissetmesini kolaylaştırır.

Bir çalışma, nane çayının hem kısa hem de uzun süreli çalışma hafızasını iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu gösterdi. Nanenin müthiş kokusu, beynin hafızayı ve zihinsel berraklığı düzenleyen hipokampus  bölgesini uyarır, böylece hafızayı güçlendirir.

7. Ashwagandha

Ashwagandha en güçlü Ayurveda bitkilerinden biridir; Antik çağlardan beri şifa için kullanılmıştır.
Bu bitki “Hint ginsengi” olarak da bilinir. Ashwagandha, fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirmek ve bir takım spesifik koşulları tedavi etmek için kullanılır. Beyin hücre dejenerasyonunu azaltmaya ve bilişsel işlevi iyileştirmeye yardımcı olur.

8. Gotu Kola

Gotu kola, Çin ve Hindistan’da geleneksel ayurveda tıbbında kullanılan bir bitkidir.

Gotu kola veya Centella Asiatica, beyni ve vücudu etkileyen durumlar için doğal bir çözüm olarak uzun bir geçmişi olan bir bitkidir. Araştırmalarda, bitkinin beyni ve sinir sistemini canlandırdığı, dikkat süresi ve konsantrasyonunu arttırdığı ve yaşlanma ile mücadele ettiği bilinir.