Hayıt Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Hayıt tohumu, ülkemizde Güney Anadolu’da yetişir. Yaz aylarında mor renkli çiçekler açan ağaç kış aylarında yapraklarını döker. Güzel bir kokuya sahip hayıt tohumu parfüm sektörünün yanı sıra kişisel bakım ürünlerinde de kullanılır. Arıların bu bitkinin polenlerinden yaptıkları bal ise birçok hastalığa iyi geldiği hatta bağışıklığı kanserli hücrelere karşı kuvvetlendirdiği bilinir. Kullanımı Antik Yunan’a kadar da uzanana hayıt tohumu tıbbı tedavi yönteminde doğal ilaç olarak kullanılmış.

HAYIT TOHUMUNUN FAYDALARI

 Anne sütünü artırır.

– Özellikle kadınlarda sık sık yaşanan hormonal bozukluklara bağlı gelişen depresyon ve stres rahatsızlıklarının yaşanma olasılığını azaltır.

– Zehirli hayvanların sokmalarına karşı panzehir özelliği bulunur.

– İshale neden olan bağırsaktaki parazitlerin idrar yolu ile atılmasını destekler.

– Regl dönemlerinde yaşanan şiddetli ağrı ve sancılara iyi gelir.

– Cilt sağlığı için de birebir etkisi vardır. Anti aging etkisi sayesinde ciltteki akne ve sivilce problemlerini azaltır. Cildin sağlıklı görünmesini sağlar.

– Yağlı ve karbonhidratlı yemekler sonrasında yaşanan hazımsızlığı giderir.

– Hayıt tohumu rahim duvarlarını güçlendirir. Bu özelliği sayesinde düşük riskini azaltır. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda kadınlardaki hamile kalma hormonunu artırarak gebelik oranını yükseltir.

HAYIT TOHUMU NASIL TÜKETİLMELİ?

Hayıt tohumu toz haline getirilerek kaynatılır. 10 dakika demlendikten sonra süzülüp tüketilebilir. Kısırlık tedavisi gören kadınların hayıt çayını düzenli tüketmesi önerilir.