İyi Bir Gece Uykusu Almanın 5 Yolu

İyi bir gece uykusu almakta zorlanıyor musunuz? Yalnız değilsin. Aslında, ABD’deki yetişkinlerin üçte ikisi, önerilen saatleri de kaldıramamaktadır. İşte size iyi uyumanıza ve ertesi gün kendini uyanık hissetmenize yardımcı olacak en önemli ipuçlarımız.

1)  Bir Uyku Programına Bağlı Kalın

Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya çalışın – hafta sonları bile.

Vücudumuzda, gündüz ve gece zaman döngüsü ile çakışan eğilim gösteren sirkadiyen ritmi adı verilen dahili bir saat vardır. Sirkadiyen ritminiz veya uyku / uyanıklık döngüsünüz düzenli aralıklarla uykululuk ve uyanıklık arasında geçen 24 saatlik bir döngüdedir.

2) Gün Işığına Maruz Kalmayı Arttırın

Her gün en az 30 dakika gün ışığında dışarıda gezintiye çıkın.

Elektrik aydınlatmasına maruz kalmanın iç saatlerimizi yaklaşık 2 saat geciktirdiği tespit edilmiştir. Bilim adamları son zamanlarda saatlerimizi sıfırlama ve uyku sıkıntılarımızı çözmenin güneş ışığı altında açık havada daha fazla zaman geçirmek olduğunu  keşfettiler.

3) Geceleri Mavi Işığa Maruz Kalmayı Azaltın

Güneş ışığı en büyük mavi ışık kaynağıdır. Mavi ışık, ne zaman uyuyacağımızı söyleyen ve uyanıklığı artıran sirkadiyen ritimlerimizi düzenler. Güneş ışığından kaynaklanan mavi ışık uyumaya yardımcı olabilir, ancak çoğu LED tabanlı cihazlarda da uykunuza zarar verebilecek mavi ışık bulunur.

Bir çoğumuzun akıllı telefonumuzla veya dijital tabletimizle gizlice bağladığımız veya bir noktada yataklarımızın rahatından televizyon seyrettiği bir sır değil. Bu kadar çabuk geliştiğimiz bu alışkanlıklar, doğru şekilde uyuyamamaya büyük katkı sağlayabilir. Araştırmalar, dijital cihazlardan yayılan mavi ışığın uyku komplikasyonları riskini artırabileceğini göstermiştir.

4) Fiziksel Aktivite Ve Diyet Kalitenizi Arttırın

Fiziksel aktivite seviyelerinize, ne yediğiniz ve içtiğinize dikkat etmek uykunuzu artırabilir.

Haftada 150 dakikalık orta ila şiddetli fiziksel aktiviteniz için kapıdan çıkmak, sadece egzersiz sonrası bir parlama sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uyku kalitesini % 65 oranında şaşırtıcı bir şekilde artırdığı da tespit edilmiştir.

Dahası, egzersiz kurallarına uymak bacak krampları riskinizi yüzde 68 azaltabilir ve konsantre olma zorluğunu yüzde 45 azaltabilir. Ancak, yatma süresine çok yakın olan güçlü bir antrenmana katılmaktan kaçının.

5) Dikkat odaklı meditasyon yapın

Dikkat, uyku geliştirme bulmacasının son parçası olabilir. Fitness ve beslenmenin özünde birbiriyle bağlantılı olduğu gibi, uyku ve farkındalık da öyle.