Kansere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kanser, içsel veya dışarıdaki uyaranlara karşı bir dizi halinde ortaya çıkmaktadır. Çeşitli kanser türleri bulunmakla beraber, her birinin semptomları da birbirinden farklı ve çeşitlidir.

Öte yandan, bazı tüketilen besinler sayesinde, kanser gelişiminin önlenmesine yardımcı olmak mümkündür. Özellikle de bağışıklık sistemini aktifleştirmek için canlandırıcı etkiler gösteren yiyeceklerin bazı türleri ise, kanser hastalarının gördüğü kemoterapi veya radyasyon tedavisinden kaynaklanan olumsuz durumların iyileştirilmesine de yardımcıdırlar.

Kötü huylu hücrelerin sürekli bir şekilde çoğalmasıyla başlayan kanser, erken dönemlerinde fark edilmeyebilmektedir. Fakat erken döneminde fark edilen kanserin tedavisi çok daha olumlu şekilde sonuçlanmaktadır.

Direkt bir çaresi olmayan kanser, yaşam stilinde yapılan bazı değişimler yardımıyla önlenebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, sigara-alkolden uzak durmak, düzenli olarak egzersiz yapmak, stresten olabildiğince uzak durmak, hava kirliliği ve kimyasallar gibi etkenlere maruz kalmaktan kaçınmak gibi bazı uygulamalar, kanserin önlenmesi açısından önemlidir.

Kansere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?
Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve dış ortamdaki patojenlere karşı vücudu dayanıklı hale getirmek, kanserin önlenmesine yardımcı olabilmektedir. Bundan dolayı da sağlıklı beslenmek, hem kanserin önlenmesi hem de kanser tedavisi sırasında uygulana kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin yan etkilerinin giderilmesi açısından faydalı olabilmektedir. Buna göre, kansere iyi gelen yiyecekler şöyledir;

1. Brokoli

Özellikle de kolorektal kanserinin tedavisinde faydalı etkileri olduğu keşfedilen brokoli, içerdiği fitokimyasallar sayesinde, antioksidan görevi göstererek, kanser hücrelerine karşı mücadelede önemli rol oynamaktadır.

Fakat brokoli özündeki bileşen henüz tanımlanabilmiş değildir. Bu antioksidanlar ve enzimler vücudun arındırılmasına yardımcı olmaktadır.

2. Üzüm

Proanthocyanidine adı verilen bir bileşen içeren üzüm, vücuttaki östrojen üretimini azaltmaktadır. Bu durum sayesinde, akciğer, prostat, kolon ve göğüs kanseri gibi kanserlerin tedavisinde etkili faydalar sağlamaktadır.

3. Ginseng

Vücut direncinin yapılanmasını sağlayan ginseng, vücuda zarar dokunan enfeksiyon oluşumları ile mücadele edilmesine yardımcı olmaktadır.

4. Mür

Çok geniş çaplı faydalı etkisi bulunan mür aynı zamanda anti-iltihap, anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliklere de sahiptir. Bundan dolayı da mür, hemen hemen her kanser türünün tedavisinde yardımcı bir yiyecektir.

5. Yeşil Çay

Çok iyi bir anti-iltihap olan yeşil çay, bazı kanser türlerinin tedavisinde de etkili özelliklere sahiptir. Buna göre, yeşil çayın tedavisine yardımcı olduğu kanser türleri, göğüs kanseri, prostat kanseri, karaciğer kanseri, pankreas kanseri ve cilt kanseri şeklindedir.

6. Soya Fasulyesi

Baklagillerin yapısında doğal olarak bulunan fitoöstrojenler, soya fasulyesinin içeriğinde de bulunmaktadır. Soya fasulyesinin içeriğinde bulunan bu bileşen, östrojenin kullanılarak kanserli hücre formuna dönüştürülmesini bloke etmektedir.

Ayrıca, izoflavon adı verilen bir bileşen içeren soya fasulyesi, kanserin erken evrelerinde önlenmesi için gerekli bir kimyasaldır. Öte yandan soya fasulyesi, göğüs, prostat, kolon ve akciğer kanseri gibi kanserlerin önlenmesine de yardımcı olmaktadır.

7. Taze Meyve Suları

Mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağı olan taze meyve suları, düzenli olarak tüketildiğinde kanser hastalarının bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Böylece vücut, hastalık sırasında dışarıdan gelebilecek olan patojenler ile güçlü bir şekilde mücadele edebilmektedir. Elma, muz, mango ve vişne suyu ise, en etkili meyve sularıdır.

8. Maitake Mantarı

Kanser tedavisine çok iyi bir alternatif olan Maitake mantarı, kemoterapi ve radyasyon tedavilerinde gelişen olumsuz durumların azaltılmasında etkilidir. Ayrıca, kemoterapi ve radyasyon tedavisi nedeni ile meydana gelen saç dökülmesi ve bulantı gibi semptomların önlenmesine yardımcı olan Maitake mantarı, çiğ ya da ızgarada pişmiş şekilde tüketilmelidir. Çünkü pişirilmiş Maitake mantarı, içerdiği faydalı yağların etkisini kaybetmektedir.

9. Zeytinyağı

Hali hazırda sağlık açısından son derece faydalı olan zeytinyağı, aynı zamanda kanser oluşması riskinin azaltılmasına da yardımcı olmaktadır. Yapılan son araştırmalara göre, zeytinyağı içerdiği hidroksityrosolun adı verilen major bileşen sayesinde, menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda göğüs kanseri oluşmasını önlemeye yardımcı olmaktadır.

10. Buğday Çimi

Pek çok kanserli hasta için faydalı olduğu bilinen buğday çimi, suyu içildiğinde ya da çiğ olarak tüketildiğinde, kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlatmaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan buğday çimi, vücudun toksine ve atık maddelerden arındırılmasına katkı sağlamaktadır.