Kas Ağrılarına Ev Yapımı Tedavi Yöntemleri

Buz torbası koyun
Etkilenen kas bölgesine buz torbası tutmak, acı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır. Verdiği soğukluk, kan hücrelerine baskı uygulayarak bölgenin kan akışını düşürür.
Nasıl uygulanır?

Buz küplerini ince bir havluyla sarın. 15 dakika boyunca etkilenen bölgeye bastırın ve bunu ilk 24 saat her saat başı tekrar edin.

Buz küpleriniz yoksa dondurulmuş sebzeler de işe yarar.

Sıcak suda bekletin
Kastaki ilk ağrıdan 24 saat geçtikten sonra, sıcak su tedavisi sizi rahatlatacaktır. Acıyı azaltarak, kan akışını arttırıp iyileşme sürecini hızlandırır.
Nasıl uygulanır?

Küvetinizi sıcak suyla doldurun ve bir bardak epsom tuzunu suya ilave edip karıştırın. Epsom tuzundaki magnezyum, kasların rahatlamasını sağlayacaktır. Vücudunuzda ağrıyan bölgeyi en az 20 dakika bu suda tutun, iki günde bir tekrarlayın.

Bu tedaviyi ilk 24 saat içinde uygulamamaya dikkat edin.

Vişne tüketin
2010 yılındaki bir araştırmaya göre, vişne birçok antioksidan ve iltihap önleyici bileşikler içeriyor. Bu da kas ağrılarını azalttığı gibi iltihaplanmayı da önlüyor.
Nasıl uygulanır?

Kas ağrılarından korunmak için yaptığınız egzersizlerden sonra 1 buçuk bardak vişne tüketin. Şekersiz vişne suyu da içebilirsiniz.

Zerdeçal tüketin
Zerdeçal hem iyi bir ağrı kesici hem de iltihabı önleyen güçlü bir bitkidir.
Nasıl uygulanır?
1 bardak süt ile 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu karıştırın. Kısık ateşte ısıtın ve günde iki kez yavaşça için.

Diğer yandan eşit miktarda limonlu rendelenmiş zerdeçal ile tuzu lapa kıvama getirin. Ağrıyan kaslara uygulayın. 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Ağrı gidene kadar bu tedaviyi günde iki kez yapmaya devam edin.

Zencefil çayı için

Zencefil, iltihap önleyici doğal bir bitkidir. Kan akışını ve dolaşımını düzenler.

2010 yılının çalışmasına göre günlük ham zencefil ve işlenmiş zencefil tüketimi kas ağrılarını düşürmeye yardımcı oluyor.

Nasıl uygulanır?

Günlük 3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Kendiniz yapmak istiyorsanız, zencefil kökünden küçük bir parça kesin ve iki bardaklık bir suda 10 dakika kaynatın. Süzdükten sonra biraz bal ekleyin.

Elma sirkeli suda tutun
Elma sirkesi, kas ağrıları için harika bir tedavi yöntemidir. İltihabı ve ağrıyı önler.
Nasıl uygulanır?Ilık banyo suyuna iki bardak elma sirkesi ekleyin. 15-20 dakika etkilenen bölgeyi suda tutun. Tamamen iyileşene kadar birkaç gün devam edin.

Diğer seçenek ise bir bardak suya 1 kaşık elma sirkesi ile biraz bal ilave edin. Bir hafta boyunca günlük tüketin.

Kırmızı biber kullanın
Kırmızı biberin ağrı kesici ve iltihap karşıtı özelliği vardır. Aynı zamanda kas ağrısı ile sertliğini azaltır.
Nasıl uygulanır?2 yemek kaşığı zeytin yağı ile 1 kaşık kırmızı biberi karıştırın. Bu karışımı etkilenen bölgeye uyguladıktan sonra bandaj ile sarın ve gece boyunca bekletin. 2 veya 3 gün bunu tekrarlayın.

Diğer yandan 1 buçuk bardak hindistan cevizi yağı ile 5 çay kaşığı kırmızı biberi ısıtarak yavaşça karıştırın. 24 saat beklettikten sonra yağı süzün ve kalanı sıkı bir kavanozda saklayın. Ağrıyan bölgeye günde 2-3 kez masaj yaparak bu karışımı uygulayın.
İyileşmeyi hızlandırmak için yiyecekleriniz kırmızı biber serpebilirsiniz.
Biberiye karışımını sürün

Hem taze hem de kuru biberiye yaprakları ağrıyı anında azaltan etkiye sahiptir.

Nasıl uygulanır?

85 gr. kuru biberiye yapraklarını 8 bardak suda kaynatın. 20 dakika demlenmesi için bekletin. 15 dakika ağrıyan bölgeyi bu karışımda tutun. Üç gün boyunca günde 2-3 kez uygulayın.

Hardal yağı masajını uygulayın

Hardal yağı, kan akışını arttırır ve kasları genişletir. Aynı zamanda acıyı azalttığı gibi iyileşme sürecine de yardımcı olur.

Nasıl uygulanır?

10 diş sarımsak doğrayın. Sarımsakları 4 kaşık hardal yağında kahverengiye dönene kadar ısıtın. Soğumasını bekleyin ve karışımı süzün. Yağı ile etkilenen bölgeye masaj yapın. Birkaç gün boyunca bu tedaviyi uygulayın.
Muz tüketin

Muzlar kramp ve kas ağrıları için iyi bir tedavi yöntemidir. Potasyum bakımından zengindir.

Potasyum eksikliği kas zayıflığı, yorgunluk ve kramplara sebep olabilir.

Nasıl uygulanır?
Ağrılı kasları tedavi etmek için her gün muz tüketin. İsterseniz muzlu milkshake de içebilirsiniz. İkisi de vücudunuza potasyum ve kalsiyum kazandıracaktır.
Ağrı kesici kullanmak yerine bu tedavileri uygulayabilirsiniz. Eğer kas ağrılarınız uzun süre devam ederse doktorunuza görünün.