Kirli Hanım Çiçeği (Zinnia) Bakımı Nasıl Yapılır

Çiçekleri değişik renklerde katmer li(erkenci) büyük olabildiği gibi küçük çiçekli olanları da vardır. 16 çeşidi ülkemizde yetişir. Uzun süre çiçekli kalabilirler.

Yetişmesi  kolay, bakımı zahmetsiz en güzel çiçeklerden biridir.

Zinya çiçeğini Mart ve Mayıs aylarında ekebilirsiniz. Toprağın sürekli nemli olduğundan emin olun. Yaklaşık 10 gün içinde çimlenme olduğunu göreceksiniz. Bitkinin, 10 hafta sonra çiçek açabilmesi için, etrafındaki solan çiçekleri ve kurumuş yaprakları temizlemeniz gerekir. Dik büyüyen bir bitki olduğu için, budanması kolaydır. Yılın yaz ve sonbahar aylarında çiçek açar.Soğuğa dayanıklı olan bu bitki, tam güneş alan yerleri ve çok aydınlık yerleri sever. Kireçli toprak veya organik maddece zengin olan her tür toprakta yetişebilir. Zinya çiçeğinin, daha çok dallanmasını sağlamak için, tomurcuklarını koparıp uzaklaştırmanız gerekir. Bu işleme ‘şaşırtma’ denir ve bitkinin daha çok dallanmasını sağlar.

Işık istekleri ;  Bol ışıklı güneşli ortamları severler.Baharla birlikde güneşide görünce çiçekler canlı canlı açarlar.

Isı istekleri ;  13-35  C  sıcaklık aralıklarında yetişir ve hayatını devam ettirir.Gece soğuklarına  dikkat edilmelidir.

Nem  ; Nem oranı bu bitki için önemli değildir her yerde yetişebilir.

Su istekleri: Toprak yüzeyinin kurumasına izin verilmelidir. Bolca su verilir ,çok sudan hoşlanırlar.

Üretme :  Tohumla  üretilir. Saksılarda tohumları şubatta ekilir. Bahçelere ise Şubat ile birlikte ekim yapılabilir.

Toprak İsteği  ve Ekim  : Bahçede ekim yapmak için, hayvan gübresiniz varsa toprağı ekime hazırlarken karıştırarak toprağı 20 cm civarı derinlikde ekime hazırlayınız, toprak ne kadar güzel havalanır ve tava getirilirse bitkiye o kadar faydalıdır.

Ekim yaparken belli bir sıklıkla tohumu ekiniz ve tohumları 1  cm den fazla derine ekmeyiniz. Çimlenme döneminde sulamada tohumların akıp gitmemesine dikkat ederek dikkatli sulayınız.

Organik maddece zengin, humuslu toprakları  severler.Az killi topraklarda yetişirler. Normal bahçe toprakları hayvan gübresi ile zenginleştirilir.

 

Çiçek ekili toprak 15 -20 günde bir çapalanırsa toprak havası besini açısından bitkiye çok faydalıdır.

 

Gübreleme: İki ayda bir miktar  hayvan gübresi verilebilir.(hayvan gübresi yoksa sık sık çapalamak da  fayda sağalacaktır)

 

Bakımları :

Yaprak ve çiçekleri tırtıl ve çekirgeler için kontrol edilir.

Yapraklarında lekeler oluşıyorsa akarı kontrol edilir.