Küçük oturma alanları için 13 dekorasyon ipucu

1- Alanı verimli kullanmak
Küçük oturma odası dekorasyonlarında en önemli kural alanı verimli bir şekilde kullanabilmektir. Bu örnek dekorasyonda şömine etrafındaki yerleşim ve dizayn gerçekten de oldukça ilham veren bir yaklaşım sergiliyor. Hem depolama alanı ile mekanın işlevselliği artıyor, hem de ayna ile alanın daha geniş ve ferah görünmesi sağlanıyor. Renk seçimleri de bu ferah şıklığa katkıda bulunuyor.

2- Halı boyutu çok önemli
Halı seçimi küçük oturma alanlarını olduğundan daha ferah ya da daha dar ve sıkışık gösterecek oldukça önemli bir seçimdir. Halınızın boyutu fazla büyük olursa alan daha küçük ve sıkışık görünecektir; olması gerektiğinden küçük bir halı ise tuhaf ve nahoş bir görünüm oluşturabilir. Halı boyutunun nasıl olması gerektiği bu örnek dekorasyonda mükemmel bir şekilde aktarılmış. Halınız oturma grubundan ve diğer duvara dayalı mobilyalardan bir karış kadar içerde olmalı ve koltukların altına kadar uzanmamalı.

3- Dikdörtgen formlar
Bazı oturma odaları aslında çok küçük olmasa da mimari açıdan dezavantajlı sayılabilir; özellikle dar ve uzun bir şekle sahip olan dikdörtgen odalarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu tarz dar oturma odalarını dizayn ederken en doğrusu köşe kanepeler tercih ederek iki uzun duvara yaslanan kullanışlı bir dizayn oluşturmaktır.

4- Minik ama şık ve ferah
Çok küçük alanlarda bile harika çözümlerle şık ve konforlu alanlar üretilebileceğinin başarılı bir örneği… Bu küçük oturma alanı bir konteyner evin iç dekorasyonundan. Pencere kenarında oluşturulan depolama alanları doğal ışığı kesmeden oldukça kullanışlı bir katkı sunuyor, konforlu kanepe ve ince pufla alan en verimli şekilde değerlendirilmiş. Televizyonun köşeye monte edilmiş olması da şık ve akıllıca bir ayrıntı.

5- Açık mutfaklı oturma alanları
Açık mutfaklı oturma odaları özellikle küçük bir alana yayılmışsa oldukça zor dekore edilen mekanlardan biri. Genellikle uygulanan en doğru yöntem tezgah masa formülü ile mutfağın yüksek tabureli yemek masası ve aynı zamanda tezgah olarak kullanılabilecek yarımadası ile oturma alanının ve mutfağın sınırlarının belirlenmesi. Geniş pencereler ve minimal mobilya & aksesuar seçimleri bu tür oturma odalarında her zaman daha başarılı sonuçlar doğuruyor.

6- Farklı bir bakış açısı
Açık mutfaklı salonlara daha farklı bir yaklaşımın sergilendiği bu dekorasyonda ise cam bir seperatör ile ayrılan iki küçük ama oldukça ferah ve etkileyici alan görüyoruz.

7- Geleneksel sedirlerle oluşturulan oturma grupları
Küçük odalarda daha geniş ve kapasitesi yüksek bir oturma alanı oluşturmak istiyorsanız geleneksel stil sedir tasarımlarına başvurabilirsiniz. Serdirler hem duvara yaslandıkları, hem de sırt ve kol gibi alan kaplayan ögeleri olmadığı için geniş oturma gruplarına göre çok daha az yer kaplarken daha fazla oturma kapasitesi sağlarlar. Ayrıca hoş bir geleneksel vintage doku yaratarak sıra dışı bir dekorasyon oluşturuyorlar.

8- Geniş pencereler
Unutmayın ki oturma alanlarında yer alan pencereler ne kadar büyük olursa içerisi de o kadar geniş ve ferah görünür. Özellikle bahçeye bakan oturma odalarında mümkün olduğunca bahçe ile oturma alanını bir araya getirecek formüller üretmek gerekir. Geniş, yerden başlayan camlar küçük oturma odalarının yapısını tamamen değiştirebiliyor.

9- Minimalist yaklaşım
Salonunuzu alana göre dizayn etmeniz konforlu bir yaşam kalitesi için çok önemli. Fazla eşya her zaman her salon tipi için iyi bir fikir değildir. Minimalist bir perspektif ile her zaman çok daha kullanışlı ve şık alanlar ortaya çıkarabilirsiniz. Tek bir ikili ya da üçlü kanepe oturma odanız için yeterli olabilir; duvar renkleri ile de bu minimalist tarza istediğiniz karakteri katabilir ve sıra dışı ve etkileyici bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

10- Detaylar fark yaratır
Her oturma odasında mutlaka en az bir berjer bir de üçlü kanepeden oluşan geniş bir oturma grubunun olmasının dekorasyon açısından bir zorunluluk olmadığını kanıtlayan bir başka harika minimalist oturma alanı tasarımı… Halı, sehpa, ışıklandırma ve duvar detayları bu odayı oldukça çarpıcı bir estetikle donatıyor.

11- Renk kullanımı ile dinamik etkiler
Minimal ve az eşyalı dekorasyonlarda renk kullanımı ile oldukça canlı ve hareketli bir ortam oluşturmak da mümkün. Bu örnekte ayna ve sehpalarla yüksek enerjili ve dinamik bir küçük oturma odası tasarımı görebiliyoruz.

12- Aynalar
Aynalar elbette küçük oda dekorasyonlarındaki en büyük yardımcılarımız. Geniş bir boy aynası, küçük oturma odanızın çok daha ferah ve büyük görünmesini sağlayacaktır.

13- Yemek masası seçimi
Küçük oturma odalarında en çok karşılaşılan sorunlardan biri de konforlu bir yemek masası yerleşiminin zorluğudur. Küçük alanlı bir salona hem oturma grubu hem de yemek masası yerleştirmek gerçekten hiç de kolay değil. Küçük yuvarlak masalar bu tarz salon dekorasyonlarında kurtarıcınız olabilir; etrafındaki geçişin çok daha ferah bir şekilde yapılabildiği yuvarlak masalar aynı zamanda aynı boyuttaki bir dikdörtgen masaya göre daha çok oturma alanı sağlıyor. Yuvarlak masaların çapları büyüdükçe kapladıkları yer de dikdörtgen masalara göre daha fazla olur ancak küçük masa seçimlerinde daha etkili bir tasarım yaratırlar.