Leylak Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Sonbaharda fide veren ve çiçeği budayarak dipteki kurumuş kısımları almak gerekmektedir. Kurtbağrı aşılaması adı verilen bir aşılama sistemiyle daha verimli bir yetiştirmenin mümkün olacağı leylak çiçeği, kısa sürede verim alınabilecek çiçeklerden biridir.

  • Yerden yetişen ve toprağın 15 cm altında büyüyen bu çiçek, bahçe toprağında yetişmektedir.
  • Evde vazoda da uzun süre kullanabileceğiniz leylak çiçeği, aşırı soğuktan da etkilenmez. Bu yüzden ülkemizde kolayca yetişebilen bir çiçek çeşididir.

Balkanların Bitkisi Leylak

Trakya ve Balkanlarda bolca yetişen leylak, 3-4 metreye kadar uzanabildiği için bahçelerde yetişmesi uygundur. Kozmetik sanayinde çok sık kullanılan bu bitki, ev temizliğinde de çok fazla tercih edilir. pH seviyesi düşük olan toprakları sevmeyen leylak, su süzdürme özelliği yüksek yerleri sever. Güneş alan kireçli bir toprakta yetişmesi uygun olan bu bitki, haftada bir kere sulanarak yetiştirilebilir.

Leylak Çiçeği Hakkında

Zeytingillerden olan leylak çiçeği, syringe vulgaris olarak bilinmektedir. 20’ye yakın çeşidi olan leylaklar, 3-4 metre boylanabilirler. Avrupa ve Asya’da yetişen bir bitki olan leylak, özellikle Fransa’nın bahçelerinde popüler olan bir türdür. Yabani bir tür olduğu için kendiliğinden de yetişebilir. Bu yüzden ülkemizde, büyükşehirlerde dahi çok sık karşılaşılabilecek bir bitki çeşididir. Bir yıllık dalları bulunan leylak çiçeklerini bahçe süslemesinde kullanabilir, kolayca yetiştirebilirsiniz. Çok fazla suya ihtiyaç duymayan leylak çiçeği birçok yerde karşımıza hoş kokusuyla çıkan bahar çiçekleri arasındadır.