Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır?

İlkbahar mevsiminin gelmesiyle sebzeler ve çiçekler fide şeklinde birçok evin bahçesinde veya balkonunda yetiştirilmeye başlanır. İlkbahar mevsimi yetiştiriciler için fide dikim mevsimidir. Kimi insanlar balkonlarındaki saksılarında kimi insanlar ise bahçelerindeki toprakta bu harika görünümlü çiçekleri yetiştirir. Menekşe, lale, sümbül, kasımpatı en çok yetiştirilen süs bitkileri arasındadır. Hele ki bazı hanımlar evlerinin balkonlarında yada cam kenarlarında renk renk çiçekler açan şifalı bitkiler yetiştirmekten büyük keyif alır.

Kokusu harika olan bu bitki, bahar aylarında, hercai olan bitki ise yaz aylarında çok güzel mor renkli çiçekler açan bir veya çok yıllık bitkilerdir. Bitkinin yaprakları kalp şeklini andırır ve düzensiz, asimetrik (çarpık) çiçekleri bulunur. Nemli bölgeleri ve ışık gören yerleri sever, çokça çiçek açarlar. Özellikle kuzey yarım kürede sıkça yetiştirilebilir. Evlerde saksılarda yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Evlerle birlikte çayırlıklarda, bayırlarda ve duvar kenarlarında da rastlamak mümkündür. Birçok renkte bulunmasına rağmen en yaygın olanları mor, beyaz, mavi renkli bitkilerdir. Bunların yanında , pembe gibi türleri de bulunmaktadır. Yazımızda bu bitkinin evde bakımı nasıl yapılır, bu harika kokulu ve çok çeşitli renkleri olan bitkiyi evinizde kolaylıkla nasıl yetiştirirsiniz konusunu ele aldık. Tabi yetiştiricilikten bahsederken,menekşe nasıl sulanır, menekşe nasıl çiçek açar, menekşe nasıl çoğaltılır gibi konuları anlatacağız.

MENEKŞE BAKIMI NASIL YAPILIR?

Menekşe bakımı için bu harika renkli bitki, güneş alan ışıklı yerlerde yetiştirilmelidirler. Fakat direk güneş gören yerlerde veya direk ışık alan yerlerde zarar görebilirler, yaprakları veya çiçekleri aşırı güneşten dolayı yanabilir. Bitkiler, bu gibi yerler yerine evde pencerelere yakın yerlere konulmalıdır. Bu şekilde menekşe bakımı rahatlıkla yapılabilir.

MENEKŞE SULANMASI

Menekşe bakımı için en önemli unsurlardan biri de sulamadır. Bu bitkiler sulanırken soğuk sudan kaçının. Çünkü, soğuk suyu hiç sevmezler. Suyu bir kaba doldurduktan sonra oda sıcaklığında bekletin ve suyun oda sıcaklığı ile aynı ayara gelmesini sağlayın. Su oda sıcaklığına ulaştıktan sonra sulamayı yapın. Çiçeklerin sulanması yapılırken haşladığınız yumurtaların suyuna da kullanabilirsiniz. Bu aslında bitki sulanmasında bilinmesi gereken pratik bir bilgidir. Sabah kahvaltılarında yumurta haşladıktan sonra bu suyu atmayın. Haşlama suyu soğuduktan sonra çiçeklerinizi bu su ile sulayın. Bu sayede zamanla çiçeklerin daha da verimli hale geldiğini ve büyüdüğünü göreceksiniz.

Nemli ortamları seven bu çiçeklerin toprağı nemli tutulmalı, kurumasına olanak verilmemelidir. Her zaman aynı günde ve aynı zamanda sulama yapılmalıdır. Sulamanın en basit yolu saksının tabağına yeterli miktarda su koyarak, bitkinin suyu çekmesini beklemektir. Anlattığımız durum sağdaki resimdeki gibi olmalıdır.

MENEKŞE ÇİÇEK AÇMASI

Bu bitkiler yerini sevdiğinde ve sulaması yeterli olduğunda kendiliğinden çiçek açacaklardır. Bitkinin çiçeklerinin, gün kısaldıkça çiçeklenme durumları azalır, günler uzadıkça ise çiçeklenmesi artar. Yani günlerin daha uzun olduğu yaz aylarında çiçek açması artacaktır. Günlerin uzadığı zamanda azotlu gübreler ile büyümelerini hızlandırabilirsiniz. Çiçek açmalarını hızlandırmak ve uzatmak için ise potasyumlu gübreler kullanabilirsiniz.

MENEKŞE ÇOĞALTILMASI

Bitki çoğaltılmak istenirse, yaprakları koparılarak saksıya toprağa dikilebilir veya su içine konularak da köklendirilebilir.

Suya konulduğunda kök salması yaklaşık 1 ay sürebilir. Toprağa dikildiğinde ise bu süre biraz daha azalır. Toprağa dikme yönteminde toprağın kurumamasına dikkat edin. Aşağıda bu bitkinin çoğaltımı resimli bir şekilde gösterilmiştir.