Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide ağrısı nedenleri genelde kişiye bağlıdır. Yani kişinin ihmalkarlığı sonucu ortaya çıkar ve gelişir. Bu mide ağrıları normal bir yenilen yemekten dolayı da oluşabilir, ciddi bir hastalık sonucu veya belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bunu ayırt etmenin yolu ise ağrıların sürekli nüksedip etmediğine bakmaktır. Ayda yılda bir diye tabir edilen rastgele zamanlarda ortaya çıkan ağrılar çoğu zaman bir tehlike arz etmez ve geçicidir. Ancak haftada 2-3, ayda 2-3 ortaya çıkan mide ağrıları çeşitli hastalıkların belirtisi olmakla birlikte, mevcut hastalıkların sonucu da olabilir.

Her ne sebeple ortaya çıkarsa çıksın mide ağrılarının elbette bir çözüm yolu vardır. Ciddi boyutlardaki sorunlara ilaç tedavisi uygulanırken, hafif ağrılar ile anlık ortaya çıkan ağrılar için de ilk başvurulacak yer doğa ve bitkilerdir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler daha çok bitki kökenlidir. Bitkilerin kurutulmuş veya yaş halini; kaynatarak veya normal bir şekilde tüketerek uygulanabilirler. Bu bitkilerin en etkili olanlarını bir liste haline getirecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Zencefil: Geçmiş dönemlerden şimdiye kadar gaz giderici ve ağrı kesici özelliği ile bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Sindirim sitemine direkt etki eder. Bu da çoğu zaman mide ağrılarını giderir. Kullanımı gayet kolaydır; orta boy bir zencefili dilimleyip, bir bardak suda 5 dakika kadar kaynatın. Sonrasında süzün ve elde edilen suyu için. Eğer acı tadı yok etmek isterseniz biraz bal ekleyebilirsiniz.
  •  Rezene: Yine zencefil gibi gaz giderici ve ağrı kesici özelliği bulunan bir bitkidir. Ancak bunun yanında antimikrobiyal özelliğe de sahiptir. Mide ağrısının sebebi eğer hazımsızlık ise rezene sayesinde bu sorundan ve ağrılardan kurtulunabilir. Hazırlanışı gayet basittir; bir bardak sıcak suyu içine daha önce ezilmiş olan bir rezene tohumu atılır ve 5 dakika kaynaması beklenir. Sonrasında soğuması beklenir ve afiyetle içilir.
  •  Çadıruşağı: Oluşan mide ağrılarının sebebi hazımsızlık ve gaz ise yine alternatif bir bitki olarak karşımıza çıkar çadıruşağı. Bir bardak suyun içine çadıruşağı atılır ve kaynatılır. Bu şekilde günde iki veya üç sefer içilmesi durumunda ağrılara çözüm olacaktır.
  •  Papatya: Geleneksel tedavide özellikle mide ağrıları ile karın ağrılarına karşı kullanılan bir bitkidir. Pek çok faydası vardır ve bu faydaları arasında mide ağrılarını dindirmekte yer alır. Özellikle hazımsızlık konusunda birebirdir. Bunun dışında ağrılara sebep olan enfeksiyonlara ve üşütmeye karşıda rahatlıkla kullanılabilir. Kullanımı diğer bitkilerde olduğu gibidir. Bir bardak suyun içinde 6-7 adet kurutulmuş papatya atmak ve kaynatmak sureti ile hazırlanır ve içilir.
  •  Kimyon ve Limon: Kimyon içeriğinde bolca alkalin barındırır ve bu sayede vücudun pH seviyesini dengelemeye yarar. Limonun içinde bulunan bol miktarda C vitamini sayesinde de serbest radikal ismi verilen kötü yönlü bakterilere karşı bir mücadeleye girişir. Hazırlanışı yine bir sıkıntıya mahal vermeyecek şekildedir. Kimyon alınır ve bir bardak suyun içinde kaynatılır. Ardından içine 5-6 damla limon suyu eklenir ve içilir.
  • Nane: Sinirim sistemini rahatlatır ve mide ağrılarına karşı ortaya güzel sonuçlar koyar. Günlük olarak 2-3 bardak nane çayı tüketmek hem anlık mide ağrılarını geçirir hem de kişiyi bu tür ağrılara karşı korur.