Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

Nane yağı harici yoldan kullanılması gereken bir yağdır. Bitkinin yaprak ve sap kısımlarından elde edilen bu yağın içindeki aktif maddeler başlıca mentol ve menton’dür. Harici olarak kullanıldığında kas ağrılarına iyi gelmektedir.

Nane Yağı Faydaları Nelerdir Nane Yağı Nasıl Kullanılır

Naneyağı, baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrıları, karın ağrısı, tıkanmış sinüsler, ateş, halsizlik, nefes açma, saç bakımı, cilt bakımı gibi amaçlar için kullanılabilir.

Ancak kullanırken dikkat edilmesi gereken husus nane yağının esansiyel bir yağ olduğu unutulmayarak, tek başına ve yoğun miktarda kullanılmasının fayda yerine zarar sağlayacağıdır.

Bu sebeple nane yağı ve bu gibi esansiyel yağlar taşıyıcı bir yağ kullanılarak seyreltilip uygulanmalıdır. Zeytin yağı iyi bir taşıyıcı yağdır. Bu sebeple örnek olarak 1 yemek kaşığı zeytinyağına 5 damla nane yağı eklenmesi yeterli olacaktır.

Ağrı kesici olarak uygulanması:

Bu yağ yine taşıyıcı bir yağ yardımı ile ağrı kesici olarak ağrıyan bölgelere uygulanır. Genelde ağrı giderme amaçlı beş damla nane yağı, bir yemek kaşığı zeytin yağı ile karıştırılarak ilgili bölgeye hafif masaj yaparak uygulanır.

Baş, karın, eklem, kas bölgelerine uygulanması bu şekilde yeterli olacaktır. Ateş düşürücü olarak ise bir tatlı kaşığı zeytinyağı içine 2 damla nane yağı ekleyip karıştırarak ıslak bir bez üzerine döküp boyun, göğüs gibi bölgelerde bekleterek uygulanabilir.

Tıkanmış Sinüsleri açmak için nane yağını koklamak yeterli olacaktır. Nane, kekik, biberiye gibi yağları evinizde çocukların ulaşamayacağı bir yerde bir kap içinde bırakırsanız, yayılan koku da evinizde ferahlatıcı bir etki sağlayabilecektir. Nane yağı koklamak ayrıca nefesi açmakta, balgam söktürücü olarak etki edebilmektedir.

Nane Yağının Saça Faydaları

Nane yağının saçları canlandırıcı etkisi vardır. Şampuanınız içerisine katacağınız bir kaç damla nane yağı ( her kullanımda 1 ölçek şampuana 2 damla yeterli ) ekleyerek güçlü antiseptik ve kepek kesici etkisinden faydalanabilirsiniz.

Ağız kokusu içinse, yarım çay bardağı suya bir-iki damla yağ damlatıp ağız bölgesi bu su ile çalkalanabilir.

Önemli Hatırlatmalar: Esansiyel Yağlar, ciddi derecede tahriş ve alerji ataklarına sebebiyet verir. Bu sebeple uzun süreli kullanımlarda dikkat edilmeli, aşırı kullanımdan kaçınmalıdır.

Ayrıca çocukların ve hamile bayanların kullanması çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Alerji gelişebileceğinden dikkat edilmesi tavsiye edilir. Herhangi bir hastalığın tedavisinde kullanılamaz.