Omuz ve Sırt Ağrılarından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Size birazdan bahsedeceğimiz egzersizler yoga pozisyonlarından başka hareketler değiller. Ama yüzyıllardır doğu asyada uygulanan bu sporun vücudunuza sağlayacağı sayısız faydasını elbet duymuşsunuzdur.

Kaslarınızı ve zihninizi rahatlatacak bu egzersizler sayesinde ağrılarınız azalacak, stres seviyeniz düşecek ve daha çok kendinizin farkında olacaksınız.

Yalvaran Köpek Pozu

Dizlerimizin ve ellerimizin üzerine başlıyoruz. Ardından kalçamızı dışarı çıkarıyoruz ve ellerimizi sırtımızda birleştiriyoruz. Dirseklerinizin altına hafif bir yükseklik koymanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Göğsünüzü olabildiğince yere yaklaştırın ve alnınız yerde olsun. Nefes alış verişinize normal devam edin ve 8. Nefes verişinizde orijinal pozisyona geri dönün.

Çocuk duruşu

Bacaklarımızın üzerinde oturarak başlıyoruz. Omuz hizasında yine diğer egzersizde kullandığımız desteklere ihtiyacımız olacak. Şimdi arka ayaklarınız birbirine yavaşça değsin ve vücudunuzu öne uzatın. Ellerinizi desteklerin üzerine koyun ve alnınız yerde olsun. Aynı şekilde 8. nefes verişte orijinal pozisyona geri dönüyoruz.

Bağlı Çekirge Duruşu

Yüzüstü uzanın ve elleriniz yanlarınızda olsun. Bacaklarınızı olabildiğince uzatın ve ellerinizi kalçanızın üzerinde kenetleyin. Üst gövdeni yerden kaldırın ve 5 nefes boyunca pozu koruyun.

Balık Duruşu

İlk iki egzersizde kullandığımız desteğe yine ihtiyacımız var. Desteği sırtımızın üst kısmına yerleştirerek sırt üstü uzanıyoruz. 8 nefes boyunca pozisyonu bozmuyoruz.

İpliği İğneden Geçir

Dizlerinizin ve ellerinizin üzerinde başlıyoruz. Ardından, sağ kolunuzu sol tarafınıza uzatırken, sol kolunuzla da ileri uzanıyorsunuz. 8 nefes boyunca koruyun ve taraf değiştirin.

V Duruşu

Yüzüstü uzanıyoruz, kollar karnımızın altında sol kol altta kalacak şekilde çapraz ve bacaklar açık pozisyonda olacak. 8 saniye koruyoruz ve diğer kolla tekrarlıyoruz.

Tırmanıcı Duruşu

Bağdaş kurarak desteğimizin üzerine oturuyoruz. Bu sefer bir de havluya ihtiyacımız var. Sağ elimizle havluyu ense hizamızdan tutarken, diğer elimizle de tam bel hizamızdan tutuyoruz. 8 nefes boyunca koruyup kol değiştiriyoruz.

Bel Kıvırma

Sırt üstü uzanıyoruz ve sağ bacağımızı kalçadan kıvırarak sol bacağımızın üzerine atıyoruz. Sol elimizle de bacağımızı tutuyoruz. 8 nefes boyunca koruyarak taraf değişitiyoruz.