Parkinson Önleyici Bakla Kürü

Parkinson ve el titremelerine karşı İbrahim Saraçoğlu hocamızın önerdiği bakla kürünü bu yazımızda paylaşacağız.

Parkinson nedir? İlk olarak bir İngiliz Doktor James Parkinson tarafından 1817 yılında titrek felç olarak tanımlanmıştır.

Beynimizde hareketlerimizi kontrol eden ve bundan sorumlu olan hücreler bulunur. Bu hücrelerden kimyasal madde salgılanır ve bunlardan en önemlisi de dopamindir.  Azalan dopamin  sonucu  vücutta titreme yavaş hareket etme ve vücut dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan hastalığa Parkinson denir.

Günümüz hastalıkları arasında gittikçe yaygınlaşan Parkinson ve el titremesi hastalığının başlıca nedenleri genetik ve çevresel faktörlerdir. Örneğin sebze ve meyve üretiminde kullanılan zirai ilaçlar bu tarz beyin hastalıklarını tetiklemektedir. Bu yüzden sebze ve meyve üretiminde organik gübre tercih edilmelidir.

Parkinson vücutta çok sinsi ve yavaş bir şekilde ilerleyen bu nedenle uzun süre teşhisi konulamayan bir hastalıktır. İlk belirtileri ellerde vücutta oluşan titremelerdir.

Parkinson hastalarının kasları çok gergindir. Dinlenme süresinde dahi kasların gerginliği hem hasta hem de doktor tarafından çok rahat anlaşılmaktadır. Parkinson hastalığının ilerleyen aşamalarında konuşma, yürüme ve yutma yetilerinde zorluklar meydana gelmektedir.

Parkinson hastalığı için baklayı bu kadar önemli kılan içerisinde bulunan “dopa” isimli etkin maddedir. Baklada bulunan dopa etkin maddesi titremeleri önler ağızda oluşan salyaları giderir ve vücudun öne doğru eğilmesini engeller.

İbrahim Saraçoğlu Parkinson ve El Titremesine Bakla Kürü Yapılışı

Malzemeler: 4-5 tane taze bakla, bir su bardağı klorsuz su

Bakla kürü hazırlanışı:

Kaynayan bir su bardağı suyun içerine 4-5 tane bakla kabukları açılarak taneleri ile birlikte atılır. Ocağın altı kısılarak 7 veya 8 dakika kaynatılır. 7-8 dakika kaynattıktan sonra ocağın altı kapatılır ve ılıması için bekletilir. Ilıyan bakla kürü süzülerek kullanıma hazır hale gelir.

Parkinson ve El Titremelerine Bakla Kürü Uygulanışı

Hazırlanan bakla kürünü sabah ve akşam günde iki kez olmak üzere yemeklerden 1 saat sonra düzenli ve ara vermeksizin tüketmelisiniz.

Parkinson ve el titremeleri için hazırladığınız bakla kürü her gün taze olarak hazırlayıp kullanmalısınız. Bu kürü düzenli olarak kullandığınızda titremelerin ciddi oranda azalıp yok olduğunu göreceksiniz.