Ramazana Hazırlık İçin Pratik Öneriler

Bana göre İftar sofrasında yer verilmesi gereken, olmazsa olmaz şey çorbadır. Aç kalmış bünyeye iyi gelir mideyi rahatlatır. Hem değişik, hem şık hem de çok lezzetli ve doyurucuyuvalama çorbası benim bu gibi davetlerde olmazsa olmazımdır. Hazırlaması zor olan bu çorbayı önceden malzemeleri hazırlayıp buzluğa koyduğunuzda zamanı geldiğinde buluşturup pişirmek 15 dakikanızı almaz. 1,5 su bardağı nohutu haşlayın, 150 gr. kıymadan köfteleri yapın (tarifteki gibi), 150 gr. parça etleri haşlayıp didikleyin. Bunların her birini 3 parçaya bölüp küçük küçük poşetleyin. Buzluğa kaldırın. 3 farklı günde bu çorbayı yapabilirsiniz. Eğer daha fazla gün yaparım derseniz malzemeleri bu doğrultuda arttırıp poşetlemeyi fazlalaştırabilirsiniz.

Ara sıcak olarak sebzeli mücver hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız mücverleri pişirip soğuduktan sonra  güzelce poşete dizip buzluğa kaldırabilirsiniz. Sabah çıkardığınız mücverleri sofraya oturmadan önce ısıtarak servis yapabilirsiniz. İlk gün ki tazeliğinde olacaktır. Bunu da bolca yaparsanız çeşiti günler kullanabilirsiniz.

Börek benim bu gibi sofralarda olmazsa olmazımdır.   Buzluk böreği adı üzerinde hem buzlukta saklamak için çok uygun bir börek, hem de lezzeti enfes. Bu börekten dilediğiniz kadar yapıp buzluğa kaldırabilirsiniz. Sofrayı hazırlayacağınız zaman fırınlamanız yeter.

Ana yemek çok gösterişli ve lezzetli olan Ali nazik. Bu yemek için önceden közlediğiniz patlıcanları kullanabilirsiniz. Közlediğiniz patlıcanları doğrayıp buzdolabı poşetine koyup buzluğa kaldırabilirsiniz. Buzluktan çıkarıp çözülen patlıcanları yoğurtla karıştırırken kıymanız kavrulmuş olur. Enfes bir lezzete kavuşursunuz.

Bir akşam önceden yapacağınız yaz tatlısı ise hem pratik hem de soğuk soğuk Ramazanda iyi gidecektir.

Tüm bu yemek ve tatlı için önceden hazırlık yaparsanız akşam 40 dakikada hepsini hazır hale getirebilirsiniz.