Sarı Ballıbaba Faydaları Nelerdir?

Sarı Ballıbaba otu birçok önemli rahatsızlığın çaresi olan bir bitkidir. Özellikle kadınsal hastalıklara olan faydası dillere destan.

Sarı Ballıbaba Bitkisi Nedir, Nerelerde Yetişir?

Ballıbabagiller familyasından olan bu bitki özel bir yetişme alanı olmayan, çalılıkların arasında, duvar diplerinde, çukurlarda, gölgeli ve nemli yerlerde yetişen özellikle ısırgan otunun bulunduğu yerlerde yetişen bir bitkidir. Bahar aylarında çiçek açar. Yaprakları ısırgan otuna benzemekte ve yaprakların altında bulunan çiçekleri açık ağız tarzındadır. 50 ila 100 cm uzunluğundadır. Gövdesi dört köşe şeklinde ve çok yıllık bir ottur.

Sarı Ballıbaba Bitkisinin Faydaları

* Kadınlar için birçok faydası bulunmaktadır. Günde 2 bardak içilen sarı ballıbaba çayı adet düzensizliği ve dölyatağı rahatsızlığına karşı çok faydalıdır. Devamlı kadınsal rahatsızlıkları bulunanlar ile genç bayanlar muhakkak bu bitkinin çayını içmelidirler.

* Bu bitki ile hazırlanan çay kanı temizler.

* İşeme sorunu yaşayanlar (işemede yanma, işemede zorluk) sarı ballıbaba çayı içmeleri gerekir.

* Ağır böbrek rahatsızlığı olanlar için çok faydalı bir bitkidir. Böbrek iltihaplanması ve mesane üşütmelerine karşı kullanılması önerilir. Bununla birlikte ağır böbrek rahatsızlığında altınbaşak ve yoğurt otu ile karıştırılarak içilmesi büyük faydalar sağlar.

* Kalp ödemlerinin giderilmesinde çok etkilidir.

* Yaprakları sindirim rahatsızlıklarında, sıraca (deri veremi olarak bilinen bir tüberküloz türü) ve temriye gibi cilt hastalıklarında kullanılır.

* Varis ve çıban tedavisinde hazırlanan çayı ile kompres yapılması fayda sağlar.

* Bir yaşlılık hastalığı olan mesane felcine karşı çok etkili bir bitkidir.

* Ayrıca İbrahim Saraçoğlu vertigo rahatsızlığı olanların bu bitkinin çayını içmelerini öneriyor.

Sarı Ballıbaba Çayı Hazırlanışı, Kompres ve Oturma Banyosu Olarak Uygulanışı

Çay Olarak Hazırlanışı:

1 su bardağı kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş sarı ballıbaba (yaprak ve çiçekleri) otu atılır. 10 dk bekletildikten sonra süzülüp içilir. Günde 2 bardak içilmesi önerilir.

Kompres Olarak Hazırlanışı:

Yarım litre su içerisine 1 çorba kaşığı sarı ballıbaba otu atılır. 10 dakika haşlanır ve süzülür. Cilt probleminizin olduğu yere uygulayın.

Oturma Banyosu Olarak Hazırlanışı:

Banyo için bitkinin tazesinden 1 kova (yaklaşık 8 lt), kurutulmuşu var ise yaklaşık 200 gr gerekir. Bu miktarı banyo yapacağımız günün akşamı soğuk suya koyup, bekletin. Banyo yapacağınız gün ise kaynamayacak şekilde ısıtın ve banyo yapacağınız suya süzerek ilave edin. Göğüs hizanıza ulaşmayacak şekilde küvete oturun ve 20 dk bekleyin. 20 dk sonunda kurulanmadan bornozunuza sarılın ve 60 dk yatağınıza uzanıp dinlenin.

Sarı Ballıbaba Bitkisinin Zararları

Bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak çok aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır. Hamile ve emziren annelerin hekimlerine danışmadan kullanmamalarını öneririz.