Sigara Nasıl Bırakılır? (4 Doğal Yöntem)

Sigara içmek, bırakılması en zor bağımlılıklardan biridir. Bu yüzden sigarayı bırakmaya yardımcı olabilecek yöntemleri denemek istemeniz doğaldır. Sigara içen birçok kişi, bırakmalarına yardımcı olmak için doğal yollar arar. Ancak bunların tamamı sizin için etkili ya da güvenli değildir. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak doğal yöntemler ararken, deneyebileceğiniz birkaç şey var. Ancak işe yarayacaklarının garantisi yoktur. Sigarayı bırakmayı başaran birçok kişi, danışmanlık veya destek sistemi dahil olmak üzere birçok seçeneği denedikten sonra başarılı olabilmiştir.

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olan Doğal Yöntemler

1. Sarı Kantaron

Sarı kantaron, öncelikle depresyon tedavisi için kullanılan bir bitkidir. Araştırmacılar bitkinin sigarayı bırakma konusunda da etkili olup olmadığını anlamaya çalışıyorlar. Sonuçlar karışık.

Araştırmacılar, sarı kantaronun sigarayı bırakma sürecinde yaşanabilecek olası ruh hali düşüklüğüne yardımcı olabileceğini belirtiyor. Ancak bu, geçiş sürecinde kendinizi daha iyi hissetmenize neden olsa da, doğrudan sigarayı bırakmaya yardımcı olmaz.

Her ne kadar sarı kantaron tek başına kullanıldığında makul derecede güvenli gibi görünse de, bazı ilaçların etkinliğini etkileyebilir. Buna antidepresanlar, HIV ve AIDS tedavisinde kullanılan ilaçlar, nakilden sonra organ reddini önleyen ilaçlar ve oral kontraseptifler dahildir.

Sarı kantaron hamile veya emziren kadınlar, çocuklar veya bipolar bozukluğu olan kişiler veya karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişiler için önerilmez.

2. Ginseng

Ginseng’in, nikotine bağlı dopamin salınımını önlediği tespit edilmiştir. Dopamin, insanların sigara içtikten sonra kendilerini iyi hissetmelerini sağlar ve bağımlılık sürecinin bir parçasıdır.
İlginç olmasına rağmen, bugüne kadar yapılan hiçbir çalışma, ginseng takviyelerinin insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olup olamayacağını incelememiştir.

3. Akupunktur

Akupunktur, “iğneli uyarım” anlamın gelen ve geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılın bir terapi türüdür. Bazı kişilerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için kullandıkları yaygın bir terapidir. Kullanılan akupunktur iğneleri genellikle saç teli kadar incedir. Kulakta çeşitli noktalara yerleştirilerek 20 dakika kadar bekletilirler.

Kulağa görünmez bantla küçük bantlanan küçük toplar, seanslar arasında sigaraya özlem duyulduğunda akupunktur noktasını uyarmak için kullanılır.

Hong Kong’da sigara içen 5202 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen beş yıllık bir çalışmada, akupunkturun sigarayı bırakmaya yardımcı olmak için hem etkili hem de güvenli bir yöntem olduğunu sonucuna varılmıştır.

4. Hipnoterapi

Hipnoterapi, hipnoz yöntemi ile tedavi anlamına gelmektedir. Pek çok sigara tiryakisi hipnoterapinin sigarayı bırakma konusunda etkili olup olmadığını merak eder. Yapılan çalışmalar, sigarayı bırakma konusunda konuşma terapisi ile hipnoterapi arasında başarı oranı açısından pek bir fark olmadığını ortaya koyuyor. İki gruba ayrılan sigara tiryakilerinden birine bir yıl süreyle hipnoterapi, diğer gruba ise konuşma terapisi uygulanmıştır. Bir yılın sonunda hipnoterapi görenlerden %29’u, konuşma terapisi görenlerden ise %28’i sigarayı bırakmıştır.