Siroz ve Gut Hastalığına Kereviz Kürü

Kereviz içerisinde muhteva ettiği mineral ve vitaminlerle tam bir karaciğer dostudur ve bu bitki sanki karaciğer için özel yaratılmıştır. Kış sebzeleri arasında yer alan kereviz tüketildiğinde pek çok hastalığın giderilmesinde etkili faydaları vardır. İbrahim Saraçoğlu hocamız siroz ve gut hastalığının tedavisi yanında siroza dönüşebilme riski barındıran Hepatit B ve Hepatit C hastalarının da kereviz tüketmeleri gerektiğini, yine karaciğer metabolizması dengesiz çalışanlar ile karaciğer yorgunluğu olanların da muhakkak kerevizi mutfaklarında bulundurmaları gerektiğini belirtiyor.

Kereviz kürü gut hastalığı için ideal bir diyettir. Gut hastalığına en iyi gelen yemek diyebiliriz kereviz için. Bilindiği gibi aşırı et tüketimi, deniz ürünleri (özellikle karides, kalamar ve ahtapot) gut hastalığı olanların uzak durmaları gereken besinlerdir.

Modern tıp ilaçları ile rahatlıkla tedavi edilebilen bu rahatsızlığın tekrar nüksetme durumunu ortadan kaldırmak adına haftada 2 – 3 kez kereviz tüketimi yeterli olacaktır. Vücut için diğer faydalarını başka bir makalemizde paylaşmak üzere kerevizin siroz ve gut hastalığı tedavisinde nasıl kullanıldığını, kereviz kürünün hazırlanışını ve tüketimini sizlerle paylaşalım.

İbrahim Saraçoğlu Kereviz Kürü Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yaklaşık 300-400 gram ince kıyılmış kereviz (bir porsiyon) kaynamakta olan 2 veya 3 bardak su içerisine konulur. Ağzı kapatılarak kısık ateşte 6 veya 7 dakika haşlanır. Haşlanan kerevizin kendisi ve haşlama suyu öğle ve akşam yemeklerinden 30 dakika önce aç karna tüketilir.

Kerevizi yiyemeyecek olanlar ise sadece suyunu içebilir. Siroz ve Gut için hazırlanan kereviz kürü  3 ay boyunca haftada 3 defa birer porsiyon tüketilecek şekilde ayarlanmalıdır.

Kereviz kürü hazırlarken kesinlikle içerisine başka sebze veya baharat, salça, tuz konulmamalıdır. Sadece az bir sıvı yağ eklenerek hazırlanmalıdır.

Kereviz Kürü Zararlı mıdır?

Herhangi bir zararı olmamakla birlikte kereviz kürü uzun müddet kullanılacaksa arada bir tansiyonun ölçtürülmesinde fayda vardır. Uzun müddet kullanımı (10 gün ve üzeri) bazı hastalarda tansiyonu yükseltebilmektedir. Bu nedenle yüksek tansiyon rahatsızlığı olanların muhakkak kereviz kürü uygulamadan önce doktorlarına danışmaları gerekir. Bu kür uygulandığında tansiyonunuzda artma gözleniyor ise küre devam etmemeniz önerilir.