Siyah Çay Kilo Vermenize Yardımcı Olur Mu?

Siyah çay, ülkede tüketilen çayın yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan Türkiye’nin en sevilen içeceklerinden biridir. Bununla birlikte, sağlığa yararları söz konusu olduğunda, siyah çay, birçok çalışmanın kilo vermenize yardımcı olma özelliği olan yeşil çay tarafından gölgede bırakılmaktadır. Ancak yeni çalışma, siyah çayın göz ardı edilmemesi gerektiğini gösteriyor; kilo kaybetmek için yeşil çay kadar etkili olabilir, sadece farklı şekilde çalışır.

Hem siyah çay hem de yeşil çay polifenoller içerir. Bunlar, DNA ve hücre zarı gibi hücresel yapıları serbest radikallerin zarar görmesine karşı koruyan antioksidanlardır. Yeşil çaydan gelen polifenoller, kan dolaşımına ve vücut dokularına emilecek kadar küçüktür ve çalışmalar, karaciğerin enerji metabolizmasını kilo kaybını artıracak şekilde değiştirebileceklerini göstermiştir.

Siyah çay  mı? Yeşil çay mı?

Uzmanlar, dört fare grubunu inceleyerek bazı bulgulara ulaştı. 4 haftalık bir süre boyunca farklı diyetler uygulandı: birincisi yüksek yağlı, yüksek şekerli bir diyet; ikincisi yeşil çay ekstresi ile takviye edilmiş yüksek yağlı, yüksek şekerli bir diyet; üçüncüsü siyah çay ekstresi ile takviye edilmiş yüksek yağlı, şeker oranı yüksek bir diyet; ve dördüncüsü az yağlı, şekerli bir diyet.

Araştırmacılar, yağ birikimlerini ölçmek için kemirgenlerden karaciğer dokusu örnekleri topladılar ve ayrıca bakteri çeşitliliğini değerlendirmelerini sağlayan kalın bağırsaktan da örnekler topladılar.

4 haftalık diyet müdahalesinin sonunda, araştırmacılar hem yeşil çay hem de siyah çay gruplarının kilo verdiklerini ve ağırlıklarının düşük yağlı, yüksek şekerli diyet grubu ile karşılaştırılabilir olduğunu bulmuşlardır.

Çalışma aynı zamanda her iki çay grubunun da yağsız vücut kitlesiyle ilişkili bağırsak bakterilerinde artışlar yaşadığını ve obezite ile ilişkili bağırsak bakterilerinde azaldıklarını ortaya koydu .