Tırnak Mantarını Ortadan Kaldırmak İçin 5 İpucu

Onikomikoz olarak da bilinen tırnak mantarı, zayıf tırnakların ve tırnak kırılmalarının ana nedenlerinden biridir. Böyle bir durumda, tırnak ucunun hemen altında küçük beyaz veya sarı lekeler oluşur. Mantarın neden olduğu enfeksiyon ilerledikçe, bu gördüğünüz lekeler de büyür.

Bu izlerle beraber tırnağınız kalınlaşabilir, dokusu değişebilir. En nihayetinde mantarlı tırnağınız kırılabilir ve bu kırılma sonrası acı hissedebilirsiniz. Günümüzde tırnak mantarı için birçok farmakolojik çözüm bulunmaktadır.

Bunların yanında, size oldukça etkili tedaviler sağlayan, tamamen doğal olan çözümler de bulunmaktadır. Bu yazıda, tırnak mantarının ana nedenlerinden bahsedeceğiz. Mantarlı tırnaklarınızı etkili bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olacak ev tedavilerini de bu yazıda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Tırnak mantarının sebepleri nelerdir?
mantarlı ayak tırnağı
Tırnak mantarı, dermatofitler, maya ve küf mantarı gibi organizmaların aşırı büyümesinin bir sonucu olarak gelişir. Özellikle enfeksiyon için elverişli bir yer olursa, hem el hem de ayak tırnaklarında ortaya çıkabilir.

Her yaştan insan tırnak mantarı sorunuyla karşılaşabilir; ancak bu sorun yaşlılarda daha sık görülmektedir. Bunun arkasındaki sebep tırnakların yaşlandıkça daha kuru ve daha kırılgan hale gelmesidir. Böylece mantarın bu bölgede saldırıya geçmesi kolaylaşır. Tırnak mantarı riskini artıran diğer faktörler ise şunlardır:

Kötü kan dolaşımı
Zayıf bağışıklık sistemi
Havuz, spor salonu ve duş gibi nemli olan kamusal ortak alanlar
Ayağa uygun olmayan ayakkabı kullanımı
Aşırı terleme
Şeker hastalığı
Anormal şekilli tırnak
Cilt yaralanmaları
Sentetik çoraplar

Tırnak mantarı nasıl anlaşılır?
Tırnak mantarı en sık ayak tırnaklarında ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise bazı ayakkabıların mantar oluşumuna yardımcı olmasıdır. Bununla birlikte, el tırnaklarında da mantar oluşabilir. Tırnak mantarının belirtileri şunlardır:

Kalınlaşmış tırnaklar
Tırnakta renk değişimi
Soyulmuş veya hassas tırnaklar
Hoş olmayan tırnak kokusu
Tırnakta kırılma veya çatlama

Mantarı yok etmek ve tırnakları güçlendirmek için evde deneyebileceğiniz ipuçları
Bazı ev tedavilerini kullanmanız, mantarın zayıflatıcı etkisini ortadan kaldırarak tırnaklarınızın güçlenmesine yardımcı olabilir. Mantar karşıtı bileşenler, mantarın büyümesini engellemek için mikroorganizmalarla da savaşırlar.

1. Elma sirkesi

Geleneksel elma sirkesi, bu tür enfeksiyonları üreten mantarlarla savaşmak için en iyi müttefiklerden biridir. İçinde bulunan organik asitler, mantarın büyümesi için gereken koşulları değiştirir. Böylece, tırnak yüzeyinde bu rahatsızlığın neden olabileceği zararları durdurmuş olur.

Uygulanışı

Elma sirkesine bir parça pamuk batırın ve etkilenen tırnağınıza uygulayın.
Bir bandajla pamuğu tırnağınıza sabitleyin ve bütün gece bu şekilde bırakın.
Herhangi bir iyileşme gözlemleyene kadar bu tedaviyi her gün tekrarlayın.

2. Esansiyel çay ağacı yağı

Antibakteriyel ve mantar karşıtı özellikleriyle bilinen esansiyel çay ağacı yağı, el ve ayak tırnaklarında oluşan mantarlar için mükemmel bir çözüm sağlar. Çay ağacı yağı, enfekte olmuş tırnakların görünümünü sadece birkaç gün içinde iyileştirdiği için piyasada bulunan diğer mantar ürünlerinden çok daha etkilidir.

Uygulanışı

Mantardan etkilenen tırnağınıza 2 veya 3 damla bu yağdan uygulayın ve tamamen emilene kadar ovun.
Enfeksiyon ortadan kalkıncaya kadar günde 2 kez bu işlemi tekrarlayın.

3. Sarımsak

Sarımsak, bu enfeksiyonun semptomlarını tedavi etmek için oldukça yararlı bir yardımcıdır. Sarımsakta bulunan bileşenler, sararmış ve lekeli tırnağı temizler ve daha sağlıklı bir tırnağa sahip olmanızı sağlar.

Uygulanışı

İnce ince doğradığınız ya da ezdiğiniz taze sarımsağı mantardan etkilenen bölgeye uygulayın.
Sarımsak sürdüğünüz bölgeyi bir bandajla sarın ve en az 45 dakika bu şekilde bekletin.
Sonrasında ise tedaviyi uyguladığınız bölgeyi ılık su ile yıkayın ve her gün bu işlemi tekrarlayın.

4. Limon suyu

Limon suyunda bulunan besin ve asitler, daha güçlü tırnaklara sahip olmanızı sağlar. Bu şekilde tırnaklarınızın mantardan etkilenmesini de önlemiş olur.

Uygulanışı

Taze limonun suyunu sıkın ve etkilenen tırnaklarınızın üzerine bu suyu uygulayın.
Tırnaklarınızın bu suyu yeterince emebilmesi için bu şekilde bekletin ve günde 2 kez bu işlemi tekrar edin.
Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Ayak Tırnağındaki Mantar İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 Şey

5. Kekik yağı

Kekik yağında bulunan özler mantar karşıtı özelliklere sahiptir. Bu yağ sayesinde tırnaklarınız yenilenmiş olduğu için sağlıklı bir görünüme de kavuşacaktır.

Uygulanışı

Tırnağınızın üzerine 3 damla kekik yağı sürün.
Tırnağınız kekik yağını tamamen emene kadar etkilenen bölgeye masaj yapın ve sonrasında ise bu şekilde kurumaya bırakın.
Bu tedaviyi günde 2 kez uygulayın.
Tırnaklarınız sık sık kırılıyor ve sararmış mı görünüyor? Tırnak mantarına dair herhangi bir belirtiye sahipseniz eğer, hiç düşünmeden bu yazıda bahsettiğimiz çözümlerden birini mutlaka deneyin.