Yabani Pırasa Çiriş Otu Yemeği ve Faydaları

Baharın gelmesiyle doğada yetişen bitkiler de şifa kapılarını bizlere açmaya başladı. Bu şifalı bitkilerden birisi de çiriş otu. Yabani pırasa olarak da anılan bu bitkinin faydaları, nasıl tüketmeniz gerektiği yazımızın içinde…

Çiriş Otu Nedir, Nerelerde Yetişir? Zambakgiller familyasından olan bu bitki ülkemizde sarı zambak, yabani pırasa, gülik, gülük, çiviş, kirkiş otu ve kirgiç adlarıyla da bilinmektedir.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yaygın olarak yetişmektedir. Tadı oldukça lezzetlidir. Doğu Anadolu Bölgesine özgü otlu peynir içerisine de katılır ve özel bir lezzet katar.  Özellikle saçkıran hastalığına çok faydalıdır. Bunun yanı sıra birçok kadınsal hastalığa da çareler sunmaktadır.

Çiriş Otu Faydaları Nelerdir?

Çiriş otu kökünü dövüp, kökünden çıkan suyu saçkıran olan bölgeye uygulamanız hastalığın tedavisine büyük katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra; Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.

Memeli basuru tedavi etmekte çok faydalıdır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Mafsal ağrılarını kesici özelliği vardır. Regl döneminin düzene girmesini sağlar.

Çiriş Otu Nasıl Yenilir, Hastalıkların Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Çay Tarzı Hazırlanışı: Saçkıran hastalığı dışındaki rahatsızlıklar için 2 su bardağı suya 40 gr bu bitki konularak kaynatılır. Her yemekten önce içilir. (Bal ile tatlandırılabilir.)

ÇİRİŞ OTU YEMEK TARİFLERİ:

YUMURTALI ÇİRİŞ OTU TARİFİ:

Malzemeler: 1 kg çiriş otu, 3 adet kuru soğan, pul biber, 4 adet yumurta, tuz, tereyağı.

Hazırlanışı: Soğanları tereyağı içerisine koyup bir müddet kavurun. Üzerine ince ince kıydığınız çiriş otunu ekleyin. Bir müddet de böyle kavurduktan sonra üzerine pul biber ve tuzunu ekleyin. Suyunu çektikten sonra üzerine yumurtaları kırın. Tadından çok hoşlanacaksınız.

Zeytinyağlı Çiriş Otu Yemeği

Malzemeler

1 kilo çiriş otu, 6 – 7 çorba kaşığı sızma zeytinyağı, 2 adet kuru soğan, 2 çorba kaşığı salça (tercihen 1 kaşık biber salçası da olabilir.), 1 diş sarımsak, yarım çay bardağı kadar bulgur.

Hazırlanışı

Zeytinyağını koyduğumuz tencereye ilk önce soğanları doğrayıp tencerenize koyun, sarımsakla birlikte pembe rengini alana kadar kavurun. Üzerine salçayı da ilave edip bir müddet daha kavurun. Çiriş otunu da doğrayıp üzerine koyun ve üzerini çok az geçene kadar su ilave edin. Ardından bulguru koyun. 30 dakika .oyunca kısık ateşte pişirin. İsteğe bağlı olarak içerisine tuz, biberiye, pul biber de koyabilirsiniz.