Yumurta Yiyen Zayıflıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde yapılan araştırmaya göre, besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıdanın yumurta olduğu tespit edildi. Yumurta proteini, dışarıdan alınması gerekli olan elzem amino asitleri yeterli ve dengeli miktarda içerir. Yumurta sağlıklı yaşam açısından gerekli A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içerir.

Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu: “Kolin içeren yumurta, beynin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Yumurta konusunda dünyanın farklı ülkelerindeki üniversitelerde çeşitli araştırmalar yapılıyor. ABD’de bir üniversitede yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta yemenin vücut yağının kaybedilmesinde etkili olduğu belirlendi. Yağsız kas kitlesinin korunmasına yardımcı olan lösin amino asidinin zengin bir kaynağı olan yumurta, vücut yağının yakılmasında önemli rol oynuyor.”

Üniversitede 10 hafta süreli yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta, düşük yağlı süt ürünleri ve yağsız et gibi lösin amino asidince zengin protein tüketen kişilerin, kahvaltılarında karbonhidratça zengin bir diyetle beslenen kişilere kıyasla iki kat daha fazla yağ kaybettiklerinin belirlendi, böylece yumurtanın farklı bir faydası daha tespit edildi.

Zengin bir vitamin kaynağıdır. A, B grubu vitaminleri, D ve E vitaminlerini içerir.

Zengin ve çok kaliteli bir protein kaynağıdır.

Düşük kalorilidir. Diyet yaparken kas kütlesi kaybetmek istemeyenler için uygundur.

Yumurta beyazı sindirildiğinde, vücudun ihtiyacı olan tüm amino asitler ortaya çıkar; yani tam protein içerir.

Demir ve çinko bakımından zengindir; bu sayede kan yapımını ve bağışıklık sistemini destekler.

Yumurtanın sarısında bir miktar kolesterol vardır; fakat bu kolesterolün büyük kısmı iyi huylu, yani faydalı kolesteroldür.

Yumurtanın içinde az miktarda yağ vardır ve bunun büyük bölümü doymamış yağlardır.

Sarısı beyni geliştirir

B vitaminleri, sinir sisteminin ve beynin gelişimi ve sağlığı için vazgeçilmezdir. Yumurta sarısı ise B vitaminleri açısından çok zengin ve kaliteli bir kaynaktır. B vitaminleri bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini de doğrudan etkilediği için hamile kadınların yeteri kadar B vitamini almaya özellikle dikkat etmeleri gereklidir.

Kaliteli bir protein kaynağıdır

Yumurtanın içindeki proteinlerin tamamı vücudumuz tarafından sindirilip kullanılabilir. Ayrıca yumurtanın içerdiği proteinler tam proteindir; yani parçalandıkları zaman vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri sağlarlar. Sporcuların kullandığı bazı protein takviyelerinin yumurta beyazından yapılması boşuna değildir.

Yazın da yumurta yenir

Yazın yumurta yemek zararlıdır, inanışının yaygınlaşmasında iki etken etkili olmuş olabilir. Birincisi iyi saklanmayan yumurtaların yazın daha kolay bozulması ve bu yüzden insanları hasta etmesi ihtimalidir. Ancak uygun koşullarda iyi saklanmış taze yumurtalar için böyle bir risk söz konusu değildir.