Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapatılır?

Yüzdeki gözenekler cildinizin kusurlu, donuk ve pürüzlü görünmesine neden olduğu için oldukça rahatsız edici olabilir. Gözenek genişliği genetik olsa da, bu genişliği azaltmak mümkündür. Yüzdeki gözenekler sahip olduğunuz cilt tipine bağlı olarak ve yaşlanma, güneş hasarı, uygun olmayan hijyen, düşük kaliteli kozmetik ürünlerinin kullanılması nedenleriyle daha fazla genişleyebilir. Neyse ki, büyük gözeneklerle hayatınızın geri kalanında acı çekmek zorunda değilsiniz. Aşağıdaki çözümler, genişlemiş gözenek sorunuyla mücadele etmenize ve gözenek boyutunu azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Cildiniz yaşlandıkça, elastik kalmasına yardımcı olan kolajen miktarı azalır. Bu da yağ bezlerini desteklemeyi zorlaştırarak gözenek büyüklüğünü artırır. Güzellik uzmanlarına göre, yetersiz cilt bakımı ve siyah nokta gibi sorunlar gözenekleri genişleten en önemli nedenlerdir. Genetik faktörler, çevresel hasar ve yaşlanma da gözenek büyüklüğüne katkıda bulunur.

Yüzdeki Gözenekleri Kapatma Yöntemleri

1. Temizleme

Cilt temizliği, cildin yapısının bütünlüğünü korurken genişlemiş gözenekleri, kırılmaları ve tahrişi önlemenin ilk adımıdır. Her sabah cildinizi temizleyerek ölü cilt hücrelerini ve gömülü yağları temizleyin. Sabun, temizleme jeli veya temizleme yağı, gözenekleri tıkayan maddeleri gidererek cildin temizliğini ve esnekliğini korurken, genişlemiş gözeneklerini oluşumunu en aza indirir.
Yüzünüzü etkili şekilde temizlemek ve genç bir görünüm kazandırmak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz:

2. Buhar Uygulama

Yüz derisine buhar uygulama, gözenekleri açmanın ve onları tıkayan kir ve kalıntıları gidermenin harika bir yoludur. Evde yapılacak bir buhar seansı için, sıcak su dolu bir tencereye eğilerek başınızı ve omuzlarınızı bir havlu ile örtün. Uygulama sırasında sıcak sudan zarar görmemek için dikkatli olun. 5 ila 10 dakika arası uygulamaya devam edin. Daha sonra yüzünüze hafif bir nemlendirici uygulayın.

3. Peeling

Düzenli olarak peeling yapılması, gözeneklerin kapanmasını sağlayacaktır. Evde yüz peelingi uygulamanın ayrıntılarını öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz:

4. Karbonat Peelingi

Büyük gözenekleri kapatmak için iki çorba kaşığı karbonatı bir bardak ılık su ile karıştırın. Ölü cilt hücrelerini temizlemek ve gözenekleri sıkılaştırmak için bu toniği burun, çene ve alnınıza uygulayın.

5. Tuz ve Buttermilk (Yayık Altı Suyu)

Buttermilk, cildi canlandıran laktik aside sahiptir ve bu nedenle ölü cilt hücrelerinin ve büyük gözeneklerin içinde sıkışan kiri temizlemek için harikadır. Bir miktar buttermilk ve biraz tuzu, macun haline gelene kadar karıştırın. Etkilenen bölgelere birkaç dakika nazikçe ovalayarak uygulayın. 15 dakika bekletin ve su ile durulayın. Bu uygulama, cildin kir ve yağdan arındırılmasına yardımcı olacaktır.

6. Narenciye Toniği

Bir limon veya limonun yarısını ve bir adet küçük boy portakala, 3/4 bardak ovalama alkolü ekleyin. Toz haline gelinceye tane tane oluncaya kadar karıştırıcıda karıştırın. Süzün ve hava geçirmez bir kaba aktarın. Bu tonik yüzünüzü temizledikten sonra ve gözenekleri sıkılaştırmak için makyajdan önce her gün kullanılabilir.

7. Yulaf Ezmesi Maskesi

Yulaf ezmesi (yüz maskesi olarak kullanıldığında), büyük gözenekler sorunuyla mücadele etmenin etkili ve doğal yollarından biridir. Yulaf ezmesi hipoalerjenik olarak bilindiğinden, gözenekleri tıkamaz. Gözenekleri sıkılaştırmak ve cilt sağlığını geliştirmek için yulaf ezmesi, bal, elma sirkesi içeren bir maske yapın ve uygulayın.